Rawskie Dni Muzyki Klasycznej Parafia NP NMP

2021-08-30

Perły muzyki sakralnej 

Dni Muzyki Klasycznej to dwudniowe święto nie tylko melomanów, ale tych wszystkich, którzy uwielbiają słuchać muzyki na najwyższym poziomie. RDMK to wydarzenie, które takie doznania oferuje, a jego kolejna odsłona - jak zwykle we wrześniu. 

Baryton Andrzej Bator zaśpiewa w niedzielny wieczór w najstarszej rawskiej świątyni. Gospodarzem drugiego koncertu w ramach Rawskich Dni Muzyki Klasycznej tradycyjnie już będzie Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej. 

26 września, godz. 19.00, wstęp wolny 

Andrzej Bator określany jest barytonem Ameryki, Australii i Europy.

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wychowanek legendarnej Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Z Zespołem Pieśni i Tańca "Mazowsze" występował w latach 70. Artysta doskonalił sztukę wokalną pod kierunkiem gwiazd Metropolitan Opera i La Scali, m.in. Evengeliny Colon i Bruno Pola. W 1985 roku debiutował w USA w Teatrze Stamford Ct. partią Komandora w operze W.A. Mozarta "Don Giovanni". W Nowym Jorku koncertował także z prof. Tadeuszem Sadłowskiem - wielkim pianistą polskiego pochodzenia. Pola Negri - światowej sławy aktorka Hollywood była admiratorką talentu Tadeusza Sadłowskiego, a Andrzej Bator miał przyjemność zaśpiewać dla niej m.in. "Polskie kwiaty", "Tango Notturno".

Najważniejsze wydarzenia muzyczne z udziałem artysty to m.in.: Galowy Koncert 10-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II w Katedrze św. Patryka w Nowym Jorku (1988), Galowy Koncert 500-lecia odkrycia Ameryki w Teatrze Del Barrio w Nowym Jorku (1992), Galowy Koncert w ONZ dla ambasadorów z całego świata (1992), koncert w Londynie (Instytut Generała Sikorskiego) podczas uroczystości odsłonięcia portretu Królowej Matki namalowanego przez słynną artystkę Barbarę Hamilton (2002).