Patriotyczny koncert będzie transmitowany w sieci

2020-11-04 Dodaj do kalendarza

Śpiewnik polski w Strasznym dworze. Zapraszamy na wielkie, patriotyczne widowisko

„Straszny dwór" Stanisława Moniuszki to arcydzieło, najwspanialsza polska opera. Powstała po upadku powstania styczniowego i jest wielkim manifestem patriotycznym.

To wyjątkowe widowisko już 11 listopada będzie można zobaczyć w naszym domu kultury. Ze względu na wzmożony reżim sanitarny i ograniczoną liczbę miejsc na sali widowiskowej - zachęcamy do obejrzenia spektaklu w domach, przez internet. Transmisja będzie prowadzona na kanale youtube Urzędu Miasta Rawa Mazowiecka. Link udostępnimy także na naszym profilu fb MDKRAWA. Uroczystości z okazji Święta Niepodległości planowo rozpoczną się w naszej placówce o godz. 11.30.

Na naszej scenie wystąpią: Aleksandra Wiwała, Agnieszka Gabrysiak, Ziemowit Wojtczak, Łukasz Gaj, Tomasz Raczkiewicz i Andrzej Kostrzewski. Solistom będzie towarzyszył chór oraz Zespół Kameralny im. Jana Kiepury z Łodzi pod kierownictwem Bogny Dulińskiej.

Warto świętować razem z nami!

KILKA SŁÓW o WIDOWISKU

Wartości muzyczne opery są niezaprzeczalne, przywołują staropolski obyczaj, uczą miłości oraz poświęcenia dla Ojczyzny. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze" w przemyślany i ciekawy sposób łączy najpiękniejsze arie z tej opery (m.in. „aria z kurantem" Stefana, dumka Jadwigi, aria Skołuby, arie Hanny i Miecznika) z utworami innych polskich kompozytorów. Cenieni śpiewacy operowi wcielają się w postacie Miecznika, Hanny, Jadwigi, Damazego, Stefana, Zbigniewa, Cześnikowej i Skołuby, a w dynamiczną akcję sceniczną, nawiązującą do historii opowiedzianej w libretcie opery, zostały wplecione pieśni Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza oraz innych polskich mistrzów. Tytuł przedstawienia nawiązuje również do zanikającej tradycji wspólnego śpiewania. Wykonawcy występują w kostiumach nawiązujących do strojów z epoki, a scenografia nawiązuje do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej, na wpół rycerskiej.

Spektakle muzyczne pn. „Śpiewnik polski w Strasznym dworze" przyczyniają się do kształtowania patriotycznych postaw, a także do podniesienia świadomości polskiej kultury. Przyczyniają się również do zwiększenia zainteresowania pieśnią patriotyczną i muzyką klasyczną. Obcowanie ze sztuką wysoką jest szczególnie ważne wobec propagowanej przez większość mediów, nie tylko komercyjnych miałkiej rozrywki. „Śpiewnik" przyczynia się do popularyzacji i upowszechnienia zanikającego zwyczaju wspólnego świętowania. Badania prowadzone przez Narodowe Centrum Kultury wyraźnie pokazują, że Polacy odczuwają brak wspólnego kanonu dzieł z obszaru kultury. Nie wystarcza im obserwowanie w telewizji uroczystości państwowych – projekt ten z pewnością te braki wyrównuje.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MDK Rawa Mazowiecka
EventMovedOnline OnlineEventAttendanceMode