Rawski Klub Literacki zaprasza

2022-05-04 Dodaj do kalendarza

Przybrali pseudonimy literackie 

Podczas kwietniowego spotkania członkowie Rawskiego Klubu Literackiego zajmowali się wierszami stroficznymi i stychicznymi. - Szczególnie analizowaliśmy eufemizmy, tak istotne dla piszącego, aby nie urazić czytelnika - wyjaśnia prowadzący spotkania Mirosław Iskierka. - Pojawił się  również termin peryfrazy, nie mylić z parafrazą.

Peryfraza to słowo pochodzące z greckiego periphrasis, które rozbite na dwa człony dosłownie oznacza „wokół słowa”. Ta figura stylistyczna stosowana jest wówczas, gdy po raz kolejny chcemy użyć tego samego słowa. Wtedy to jednostkowy wyraz możemy zastąpić opisem, który od razu przywołuje na myśl dane zjawisko, osobę, rzecz itp.

Peryfraza jest często mylona z parafrazą. Jednak definicje tych słów znacznie się od siebie różnią. Peryfraza dotyczy opisu jednego słowa, np. kawy określonej jako energetyzujący czarny napój. Natomiast parafraza tekstu odnosi się do skrócenia bądź wyjaśnienia dłuższej formy wypowiedzi przy zachowaniu jej ogólnego sensu. Zatem kiedy dziennikarka przytacza wypowiedź polityka swoimi słowami, ale nie zmienia jej znaczenia i wymowy, jest to parafraza.

Rawscy literaci postanowili także przybrać pseudonimy literackie. Barbara Kalinowska wybrała pseudonim "Ametysta". Prowadzący Klub postanowił podpisywać się krócej - SIM. - To pierwsza litera mojego  imienia i dwie nazwiska, pisane odwrotnie. Kojarzy się to z informatyką, której tak długo nauczałem - tłumaczy pan Mirosław. Urszula Pękalak w kwestii pseudonimu jeszcze się zastanawia i poda go wkrótce.  

Przypominamy, że spotkania Rawskiego Klubu Literackiego są otwarte i do grupy w każdej chwili można dołączyć. Gorąco do tego namawiamy! Najbliższa okazja już w czwartek, 12 maja. Literaci spotkają się w naszej siedzibie tradycyjnie o godz. 17:00. 

 

Mamy przyjemność zaprezentować Wam kolejne wiersze autorstwa członków RKL:

Majówka
W maju słonko pięknie świeci
Mniszkom kwiaty wyszły z trawy
Ptak do gniazda szybciej leci
Siedzieć w domu, pić trzy kawy?
Nie ma mowy moi mili!
Pójdzie precz zimowe spanie!
Kiełbas, boczków nakupili
Majówkowe grillowanie
Lecą dymy spod altanki
Benzopiren się wydziela
Skwierczą kiszki i kaszanki
Smog już wszystkim się udziela
Spacer lepszy po co pytać!
Zjeść śniadanko, ale zdrowe
Renowację okiem chwytać
Rawski rynek coś pięknego!
Na ławeczce siąść, poczytać
Tam, na placu Piłsudskiego

- SIM

 

Piosenka dla wiosny
Ciebie usłonecznię
Namaluję sercem
Ciebie – w zielonej sukience

Ciebie zaproszę
do mnie, w podzięce
Ciebie - w zielonej sukience.

Ciebie uwielbiam
w cudownej udręce
Ciebie – w zielonej sukience.

Ciebie przytulę
na rozkwitłej łące
Ciebie – w zielonej sukience.

Siebie oddaję
w Twoje czułe ręce.
Tobie – w tej ślicznej sukience.

- Ametysta